Tło Kujawy

Przyjezierze

Przejdź na mapę

Przyjezierze

Przyjezierze jest znanym kompleksem turystyczno-rekreacyjnym usytuowanym przy trasie Bydgoszcz - Konin. Administracyjnie miejscowość ta znajduje się na terenie gminy Jeziora Wielkie w powiecie mogileńskim, województwie kujawsko-pomorskim. Kompleks turystyczny położony jest nad Jeziorem Ostrowskim, wśród Lasów Miradzkich i zajmuje ogólną powierzchnię ok. 40 ha, z czego 7 ha znajduje się na terenie gminy Strzelno.

Przyjezierze wraz z okolicznymi miejscowościami należy do Obszaru Krajobrazu Chronionego Lasów Miradzkich. Kompleks lasów Miradzkich posiada drzewostany o strukturze gatunkowej zbliżonej do lasów naturalnych, wśród których dominują sosny i dęby. Miejscowość tą odwiedza duża liczba turystów, dla których na długo w pamięci pozostaje kryształowo czysta woda. Do dyspozycji turystów są domy wczasowe, ośrodki kolonijnie oraz pola namiotowe.

W celu zabezpieczenia potrzeb turystów powstała na terenie kompleksu dobrze rozwinięta baza usługowo-gastronomiczna. Turyści preferujący czynny wypoczynek mogą korzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego oraz z 50 metrowej zjeżdżalni wodnej. Nad bezpieczeństwem na plaży czuwa Drużyna WOPR Nr 4,a kąpielisko kilkakrotnie zdobywało tytuł "Kąpieliska Roku".

Istotnym walorem Przyjezierza jest specyficzny mikroklimat doceniony przez stałych bywalców. Wody Jeziora Ostrowskiego stwarzają ponadto doskonałe warunki do uprawiania wędkarstwa, okoliczne lasy natomiast są rajem dla myśliwych. Szczególnie jesienią Przyjezierze jest idealnym miejscem dla ludzi szukających ciszy wśród lasów - grzybiarzy, ornitologów, a także artystów szukających natchnienia.

Dynamiczny rozwój ośrodka zaczął się w 1963r. kiedy to Prezydium PRN w Mogilnie uchwałą nr 20/56/63 powołało Powiatowy Ośrodek Sportu , Turystyki i Wypoczynku w Mogilnie. W 1965r. zakończono elektryfikację ośrodka i z tej okazji odbyły się występy "Poznańskich Słowików" pod dyrekcją S. Stuligrosza. W 1966r. uruchomiono wodociąg zaopatrujący Przyjezierze i okoliczne wioski. Masowy napływ turystów, głównie w weekendy spowodował, iż władze gminy powołały z dniem 1.01.1983r. samodzielnego administratora i koordynatora ośrodka - Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jeziorach Wielkich z siedzibą w Przyjezierzu.

W celu ochrony środowiska powołano Spółkę Wodno-Ściekową, a w 1992r. oddano do użytku oczyszczalnię ścieków w Przyjezierzu.

 

Komentarze

Brak wyników

0.0/5

Liczba ocen: 0